Δελτίο τύπου ΕΛ.ΑΣ: Την Κυριακή 13.11.2016 και κατά τις ώρες 09.00΄ έως 17.30΄ θα διεξαχθεί ο 34ος Αυθεντικός ΜαραθώνιοςΑθηνών στη διαδρομή: Λ.Μαραθώνος – Μαραθωνομάχων – Τύμβος Μαραθώνα – Λ.Μαραθώνος – Λ.Μεσογείων – Μιχαλακοπούλου – Φειδιππίδου - Λ.Β.Σοφίας – Ηρώδου Αττικού - Παναθηναϊκό Στάδιο.
Παράλληλα, την ίδια ημέρα και κατά τις ώρες:
07.45΄-09.15΄, θα διεξαχθεί Αγώνας Δρόμου 5 χλμ . από το Παναθηναϊκό Στάδιο, κατά μήκος της διαδρομής:
Ακόμη, επί της Μαραθώνιας Διαδρομής, με μέριμνα των τοπικών Δήμων θα διεξαχθούν αγώνες μικρών παιδιών.
Λόγω των αναφερόμενων αγώνων, θα πραγματοποιηθούν οι παρακάτω προσωρινές κυκλοφοριακές ρυθμίσειςκατά μήκος της Μαραθώνιας διαδρομής, περιοχής των Δήμων Μαραθώνα, Ραφήνας-Πικερμίου, Παλλήνης, Παιανίας, Αγίας Παρασκευής, Χολαργού-Παπάγου, Χαλανδρίου, Φιλοθέης-Ψυχικού και Αθηναίων, ως εξής: Ι. Διακοπή της κυκλοφορίας των οχημάτων :
Λ. Μαραθώνος, στο τμήμα της από την αφετηρία μέχρι την οδό Κάτω Σουλίου (Αγία Μαρίνα) και στα δύο (2) ρεύματα κυκλοφορίας, κατά τις ώρες 05.30΄- 12.00΄ , συμπεριλαμβανομένης της οδού Μαραθωνομάχων(είσοδος, έξοδος και περιφερειακή οδός του Τύμβου Μαραθώνα).
Λ. Μαραθώνος, στο τμήμα της από την οδό Κάτω Σουλίου έως τη Λ. Διονύσου και στα δύο (2) ρεύματα κυκλοφορίας, κατά τις ώρες 07.30΄ - 13.30΄.
Λ. Μαραθώνος, στο τμήμα της από τη Λ. Διονύσου έως την οδό Φλέμινγκ (διαστ/ση Ραφήνας) και στα δύο ρεύματα κυκλοφορίας, κατά τις ώρες 08.00΄ - 15.10΄.
Λ. Μαραθώνος, στο τμήμα της από την οδό Φλέμινγκ (διαστ/ση Ραφήνας) έως τη Λ. Λαυρίου - Κλεισθένους (Σταυρός Αγίας Παρασκευής) και στα δύο (2) ρεύματα κυκλοφορίας, κατά τις ώρες 08.00΄ - 15.15΄.
Κλάδος Εξόδου της Αττικής Οδού προς Ραφήνα, κατά τις ώρες 07.00΄-13.30΄.
Κλάδος Εξόδου της Αττικής Οδού προς Παλλήνη, κατά τις ώρες 07.00΄- 15.00΄.
Λ. Μεσογείων, στο τμήμα της από τη Λ. Λαυρίου - Κλεισθένους (Σταυρός Αγίας Παρασκευής) έως τη Λ. Κατεχάκη και στα δύο (2) ρεύματα κυκλοφορίας, κατά τις ώρες 08.30΄ - 17.00΄.
Λ. Μεσογείων, στο τμήμα της από τη Λ. Κατεχάκη μέχρι τον Πύργο Αθηνών και στα δύο (2) ρεύματα κυκλοφορίας, καθώς και σε όλες τις καθέτους αυτής μέχρι την πρώτη παράλληλο, κατά τις ώρες 07.45΄ - 17.30΄.
Φειδιππίδου, στο τμήμα της από την οδό Μιχαλακοπούλου έως τη Λ. Κηφισίας , καθώς και σε όλες τις καθέτους αυτής μέχρι την πρώτη παράλληλο, κατά τις ώρες 07.45΄ - 17.30΄ .
Θηβών, στο τμήμα της από την οδό Μ. Ασίας έως την οδό Λεβαδείας, στο ρεύμα κυκλοφορίας προς Λ. Μεσογείων, κατά τις ώρες 07.45΄ - 17.30.
Λ. Βασ. Σοφίας, στο τμήμα της από τη Λ. Κηφισίας έως τη Λ. Βασ. Κων/νου και στα δύο (2) ρεύματα κυκλοφορίας καθώς και σε όλες τις καθέτους αυτής μέχρι την πρώτη παράλληλο κατά τις ώρες 07.45΄ - 17.30΄.
Μιχαλακοπούλου, στο τμήμα της από την οδό Σινώπης μέχρι τη Λ. Μεσογείων, κατά τις ώρες 07.45΄ - 17.30΄.
Λ. Βασ. Κων/νου, σε όλο το μήκος της και στα δύο (2) ρεύματα κυκλοφορίας, καθώς και σε όλες τις καθέτους αυτής μέχρι την πρώτη παράλληλο κατά τις ώρες 05.00΄ έως 17.30΄.
Αρδηττού, σε όλο το μ ήκος της και στα δύο (2) ρεύματα κυκλοφορίας, καθώς και στις καθέτους αυτής μέχρι την πρώτη παράλληλο κατά τις ώρες 05.00΄-17.30΄.
Λ. Βασ. Όλγας, σε όλο το μήκος της και στα δύο (2) ρεύματα κυκλοφορίας, από τη 12.00΄ ώρα της 12.11.2016έως τη 19.00΄ ώρα της 13.11.2016.
Λ. Συγγρού, στο τμήμα της από την οδό Καλλιρόης έως την οδό Βούρβαχη, ρεύμα κυκλοφορίας προς Αθήνα, κατά τις ώρες 05.00΄έως 07.00΄.
Φραντζή, στο ύψος της συμβολής της μέχρι την οδό Καλλιρόης, ρεύμα κυκλοφορίας προς Λ. Συγγρού, κατά τις ώρες 05.00΄- 07.00΄.
- Από ώρα 06.00΄ της 12.11.2016 έως τις 19.00΄της 13.11.2016:
Ηρώδου Αττικού, σε όλο το μήκος της και της καθέτους της μέχρι την πρώτη παράλληλο.
Βασ. Γεωργίου Β΄, στο τμήμα της από την οδό Ρηγίλλης μέχρι την οδό Ηρ. Αττικού και της καθέτους της μέχρι την πρώτη παράλληλο.
- Από ώρα 17.00΄ της 12.11.2016 έως τις 17.30΄ της 13.11.2016:
Λ. Βασ. Κων/νου, στο τμήμα της από τη Λ. Β. Όλγας έως την οδό Ερατοσθένους στο ρεύμα ανόδου.
Αρδηττού, στο ρεύμα ανόδου, στο τμήμα της από Λ. Βουλιαγμένης έως την Λ. Β. Όλγας
- Από ώρα 06.00΄ έως τις 17.30΄ της 13.11.2016:
Λ. Βασ. Σοφίας, στο τμήμα της από τη Λ. Βασ. Κων/νου έως τη Λ. Βασ. Αμαλίας και στα δύο (2) ρεύματα κυκλοφορίας και στις καθέτους αυτής μέχρι την πρώτη παράλληλο.
Ριζάρη, στο τμήμα της από τη Λ. Βασ. Σοφίας μέχρι τη Λ. Βασ. Κων/νου και στα δύο (2) ρεύματα κυκλοφορίας.
Βασ. Γεωργίου Β΄, στο τμήμα της από τη Λ. Βασ. Κων/νου έως την οδό Ρηγίλλης και τις καθέτους αυτής μέχρι την πρώτη παράλληλο .
Μελεάγρου, στο τμήμα της από την οδό Ησιόδου μέχρι τη Λεωφ. Βασ. Κων/νου .
Ακαδημίας, στο τμήμα της από την οδό Κανάρη μέχρι τη Λεωφ. Βασ. Σοφίας.
- Κατά τις ώρες 06.00΄ έως 11.00΄ και 14.00΄ έως 17.30΄ της 13.11.2016.
Λ. Βασ. Αμαλίας, σε όλο το μ ήκος της και στα δύο (2) ρεύματα κυκλοφορίας, καθώς και στις καθέτους αυτής μέχρι την πρώτη παράλληλο.
Λ. Συγγρού, στο τμήμα της από τη Λ. Βασ. Αμαλίας μέχρι την οδό Βούρβαχη και στα δύο ρεύματα κυκλοφορίας, καθώς και στις καθέτους αυτής μέχρι την πρώτη παράλληλο.
Αθ. Διάκου, σε όλο το μήκος της και στα δύο (2) ρεύματα κυκλοφορίας, καθώς και στις καθέτους αυτής μέχρι την πρώτη παράλληλο.
Φιλελλήνων, σε όλο το μήκος της και στις καθέτους αυτής μέχρι την πρώτη παράλληλο.
Βασ. Γεωργίου Α ΄, σε όλο το μήκος της.
Σταδίου , στο τμήμα της από την οδό Αμερικής μέχρι την πλατεία Συντάγματος.
Ελ. Βενιζέλου (Πανεπιστημίου), σε όλο το μήκος της και στις καθέτους αυτής μέχρι την πρώτη παράλληλο.
Ακαδημίας, σε όλο το μήκος της και στις καθέτους αυτής μέχρι την πρώτη παράλληλο.
Χαρ. Τρικούπη, στο τμήμα της από την οδό Πανεπιστημίου μέχρι την οδό Ακαδημίας.
Ρήγα Φεραίου, στο τμήμα της από την οδό Πανεπιστημίου μέχρι την οδό Ακαδημίας.
ΙΙ. Α παγόρευση της στάσης και στάθμευσης των οχημάτων και στις δύο πλευρές τους, καθώς και στις κάθετες αυτών έως την πρώτη παράλληλο των παρακάτω οδών & λεωφόρων:
- Από ώρα 06.00΄της 12.11.2016 έως τις 19.00΄της 13.11.2016:
Λ. Βασ. Όλγας , σε όλο το μήκος της.
Ηρ. Αττικού , σε όλο το μήκος.
- Από ώρα 00.01΄ έως τις 17.30΄ της 13.11.2016:
Λ. Δημοκρατίας , στο τμήμα της από τη Λ. Κάτω Σουλίου μέχρι το Μαραθώνα.
Πανός, σε όλο το μήκος της.
Λ. Μεσογείων , σε όλο το μήκος της.
Λ. Βασ. Σοφίας , σε όλο το μήκος της.
Λ. Βασ. Κων/νου , σε όλο το μήκος της.
Αρδηττού , σε όλο το μήκος της.
Μιχαλακοπούλου, στο τμήμα της από την οδό Φειδιππίδου έως τη Λ. Μεσογείων.
Φειδιππίδου, στο τμήμα της από τη Λ. Βασ. Σοφίας έως την οδό Μιχαλακοπούλου.
Αρχιμήδους, στο τμήμα της από πλ. Πλαστήρα έως την οδό Δικαιάρχου.
Πλ. Παναθηναϊκού Σταδίου.
Ευφορίωνος, σε όλο το μήκος της.
Ερατοσθένους, στο τμήμα της από την οδό Ευτυχίδου έως τη Λ. Βα σ. Κων/νου.
- Από ώρα 00.01΄ έως τις 17.30΄ της 13.11.2016:
Λ. Συγγρού, στο τμήμα της από τη Λ. Βασ. Αμαλίας έως την οδό Πετμεζά.
Αθανασίου Διάκου, σε όλο το μήκος της και στα δύο (2) ρεύματα.
Λ. Βασ. Σοφίας , στο τμήμα της από την Λ. Βασ. Κων/νου έως Λ. Βασ. Αμαλίας.
Λ. Βασ. Αμαλίας, σε όλο το μήκος της.
Ριζάρη, σε όλο το μήκος της.
Ελ. Βενιζέλου (Πανεπιστημίου), σε όλο το μήκος της.
Ακαδημίας, σε όλο το μήκος της.
Χαριλάου Τρικούπη, στο τμήμα της από την οδό Πανεπιστημίου μέχρι την οδό Ακαδημίας.
Ρήγα Φεραίου, στο τμήμα της από την οδό Πανεπιστημίου μέχρι την οδό Ακαδημίας.
ΙΙΙ. Απαγόρευση της κάθετης διέλευσης των οχημάτων στη Μαραθώνια διαδρομή κατά τις ώρες, που τα τμήματα αυτής θα είναι αποκλεισμένα από την κυκλοφορία των οχημάτων εκτός των παρακάτω ελεγχόμενων κόμβων κάθετης διέλευσης:
Μέσω Λεωφ. Διονύσου – Αγίου Πέτρου.
Οι πεζοί και οι ποδηλάτες δεν επιτρέπεται να διασχίζουν ή να κινούνται στο οδόστρωμα κατά μήκος της Μαραθώνιας διαδρομής, κατά τις ώρες που διεξάγεται ο αγώνας.
Παρακαλούνται οι οδηγοί των οχημάτων, για την ομαλή διεξαγωγή των αγώνων και την αποτροπή κυκλοφοριακών προβλημάτων, να αποφύγουν την κυκλοφορία και στάθμευση των οχημάτων τους στις ανωτέρω οδούς και Λεωφόρους και να ακολουθήσουν τις υποδείξεις των τροχονόμων.